Rolety a żaluzje


Trudno wyobrazić sobie dzisiaj, aby w naszych oknach nie było dodatkowych osłon, które chroniłyby naszą prywatność, a także zapewniały komfort klimatyczny w słoneczne dni. Dlatego też zarówno rolety, jak i żaluzje cieszą się ogromną popularnością. Warto więc przyjrzeć się im z bliska i wskazać różnice, które pozwolą nam zawsze dokonać idealnego wyboru.
Zacznijmy od tego, czym są rolety. Mówiąc najprościej są to osłony montowane przy szybach, które w zależności od potrzeby zwija się w rolkę lub rozwija na całą długość szyby. Gdy są więc zwinięte, wówczas praktycznie nie widać z zewnątrz, że je mamy. Tymczasem żaluzje drewniane poznań to osłony, które na oknie pozostają cały czas. Składają się z wielu poziomych listewek, które ustawia się pod odpowiednim kątem, bądź odsłaniając widok na zewnątrz, bądź go zasłaniając.
Kolejną różnicą między tymi przesłonami jest materiał. Do produkcji rolet wykorzystuje się głównie materiały naturalne. Są to tkaniny niekiedy łączone z tworzywem sztucznym. Tymczasem do produkcji żaluzji głównie wykorzystuje się aluminium, chociaż w ostatnim czasie na rynku coraz częściej spotkać możemy również modele wykonane z PCV, których zaletą jest mniejsza kumulacja ciepła, a tym samym lepsze utrzymanie niższej temperatury wewnątrz pomieszczenia.